Kto najbardziej korzysta na spacerach wirtualnych?
Kto najbardziej korzysta na spacerach wirtualnych?

Kto najbardziej korzysta na spacerach wirtualnych?

Odwiedzić muzeum, galerię sztuki, zamek, czy pałac może praktycznie każdy. Nie trzeba być znawcą historii i sztuki. Nie ma nawet konieczności interesowania się tematem, choć niewątpliwie czyni to zwiedzanie atrakcyjniejszym. Najważniejsze jest jednak wyrażenie chęci zobaczenia tego, co obiekt ma do pokazania. Aby to zrobić nie musimy nawet nigdzie jechać. Wystarczy skorzystać z wirtualnego spaceru, podczas którego widać wszystko tak, jakby się oglądało na żywo. Eksponaty i dzieła sztuki można przybliżać, sprawdzać ich historię i szczegóły, oglądać z różnych perspektyw.
To powoduje, że wydają się ciekawsze i pozwala poznać je lepiej, szczególnie badaczom konkretnych tematów.

Wirtualne spacery dla nauki

Zwiedzanie obiektów historycznych czy wystaw w muzeach i galeriach najczęściej jest wykorzystywane przez najbardziej zainteresowanych, czyli historyków i znawców sztuki. Tak samo jest w przypadku spaceru wirtualnego. Wirtualna rzeczywistość pozwala im szybko przemieszczać się między obiektami, co znacząco wpływa na tempo prac nad różnymi dziedzinami kultury.

Spacery 3D są szczególnie atrakcyjne dla:
• studentów prowadzących badania dyplomowe, którzy nie mają czasu na jeżdżenie po kraju
• badaczy szukających powiązań między dziełami z jednej epoki umieszczonych w różnych
muzeach i galeriach
• historyków chcących porównać ze sobą wytwory różnych epok.

Nowoczesna technika jest ogromnym ułatwieniem w badaniu historii. Dzięki niej szybko i łatwo można wyszukiwać podobieństwa i różnice, które prowadzą do wyciągania wniosków i tworzenia oraz potwierdzania teorii. Postęp w postaci wirtualnych spacerów nie zapomina o przeszłości i pomaga korzystać z niej jeszcze bardziej.

Technologia ułatwiająca dostęp do kultury i sztuki

Korzyści, jakie z wirtualnych spacerów ma nauka są ogromne, ale ludzie z nią niezwiązani również zwiększają możliwości poznawania dzieł sztuki. Technologia VR oszczędza przede wszystkim czas, a także pieniądze, których nie trzeba wydawać na podróże i noclegi. Muzea czy galerie są więc dostępne dla większej liczby osób. Dzięki spacerom 3D przeszkodą w zobaczeniu wystawy nie jest też choroba. Ktoś, kto obawia się, że nie zdąży wyzdrowieć przed zakończeniem pokazu może wybrać się na miejsce przez internet. Za sprawą tego nowoczesnego rozwiązania miejsca takie jak zamki i pałace przestają być niedostępne dla niepełnosprawnych entuzjastów historii.
Spacery wirtualne sprawiają, że bez względu na możliwości i okoliczności da się osiągnąć swój cel w dziedzinie sztuki i historii

Komentarz

© 2022 Muzeum360.pl . All rights reserved.