Wirtualny spacer po Muzeum

Wirtualny spacer po Muzeum

Przybliżanie oferty muzealnej potencjalnym zwiedzającym jest znacznie łatwiejsze w dobie cyfryzacji. Wcześniej o popularności muzeum świadczyła ilość wycieczek szkolnych i zainteresowanie przypadkowych turystów. Informacje o muzeach pojawiały się najczęściej w informatorach o miastach lub funkcjonowały w społecznej świadomości. Nowe technologie zrewolucjonizowały myślenie o promowaniu muzeum. Powszechne stały się interaktywne prezentacje, seanse naukowe i wirtualne spacery. Dzięki nim wizyta w muzeum nie jest tylko chodzeniem między gablotkami. To przede wszystkim możliwość zgłębiania historii i podziwiania eksponatów.

Uzupełnienie osobistego zwiedzania

Zwiedzając jakieś miejsce, rzadko kiedy możemy obejrzeć wszystkie muzea, zabytkowe kościoły, pałace, czy wystawy. Przeważnie wybieramy kilka miejsc, czując niedosyt. W dobie cyfryzacji poczucie niedosytu można zminimalizować dzięki mediom społecznościowym i wirtualnym spacerom, które pozwalają wejść do muzeum przez internet i zobaczyć wszystkie objęte spacerem eksponaty. Warto nadmienić, że wirtualny spacer pomógł przetrwać jednostkom kulturalnym okres pandemii- zwiedzający mogli zobaczyć ekspozycję, mimo zamknięcia i zaplanować przyjazd po zakończonym przymusowym zamknięciu.

Alternatywa dla galerii zdjęć

Możliwość spaceru 3D to ciekawa i bardzo atrakcyjna dla widza alternatywa wobec galerii zdjęć oraz rozwiązanie, które wyróżnia ofertę na tle innych muzeów. Wirtualny spacer to atrakcyjne dla oka, graficzne przedstawienie przestrzeni. Nie zobowiązuje on do odwiedzenia muzeum. Jest także możliwość odbycia spaceru z przewodnikiem. Spacer wirtualny po muzeum umożliwia dokładniejsze zapoznanie się z dziełami sztuki niż galeria zdjęć. Obraz można przybliżyć, zobaczyć konkretny szczegół, a nawet przeczytać informację o dziele sztuki. Galeria zdjęć jest statyczna, wirtualny spacer ma charakter dynamiczny i to oglądający decyduje, co chce zobaczyć. Bez wątpienia, wirtualny spacer po muzeum/wystawie bardziej wpada w pamięć niż oglądanie statycznych zdjęć.

Zaangażowanie widza

Wirtualna wycieczka po muzeum to szybszy sposób na zapoznanie się z eksponatami niż oglądanie zdjęć, czy czytanie, nawet najbardziej szczegółowych opisów. Do wirtualnych spacerów też można dodać opis przedmiotu (gdzie i kiedy powstał, kto jest autorem, co przedstawia), a nawet głos lektora. Po obejrzeniu tak interesującej prezentacji, ciekawość jest jeszcze większa – więcej osób, które zobaczyły „spacer” na stronie internetowej, przyjeżdża i osobiście ogląda wystawy. Wirtualny spacer jest najczęściej tylko pewnym wycinkiem danego miejsca. Wirtualny spacer angażuje widza, który ma możliwość dokładnego obejrzenia eksponatów. Wiele osób zauważyło, że na wirtualnym spacerze, można zobaczyć przedmioty dokładniej niż podczas osobistego zwiedzania. W trakcie wycieczki po muzeum trzeba zachować określony odstęp od pokazywanych przedmiotów. Oglądając wirtualny spacer po wystawie, można przedmiot zobaczyć z bliska, prawie że wziąć do ręki. Wieloaspektowe przedstawienie wystawy Jedną z zalet wirtualnego spaceru po muzeum jest fakt, że obiekt jest przedstawiany wieloaspektowo- widzimy wnętrze, wejście i okolicę danego miejsca. Zwiedzamy każde pięto budynku. Takie przedstawienie miejsca pobudza wyobraźnię widza, który po wirtualnym zwiedzaniu chce zobaczyć muzeum w „realu”. Wirtualny spacer pozwala na szczegółowe oglądanie niewielkich przedmiotów, które najczęściej przechowywane są w gablotach lub w witrynach.

Wirtualny spacer –wygoda dla widza

Wirtualny spacer to innowacyjny pomysł na zaprezentowanie obiektów muzealnych, które nie są tak komercyjne, jak kina. Muzeum jest najczęściej znane w najbliżej okolicy. Jedynie obiekty, które dotyczą ważnych postaci, wydarzeń historycznych, pewnego etapu w historii są popularne w skali całego kraju. Dzięki wirtualnym spacerom nawet lokalne muzea może przyciągnąć gości z całego kraju. Wirtualny spacer jest wygodny dla użytkownika, ponieważ w atrakcyjnej formie przekazuje najważniejsze informacje o wystawowych obiektach. Może on sam zdecydować o najbardziej interesującym go aspekcie. Do panoramicznych zdjęć dodaje się opisy, nagrania, dzięki którym prezentacja stanie się jeszcze bardziej wartościowym źródłem informacji. Zaletą wirtualnego spaceru jest poznanie wystawy bez wychodzenia z domu. Im bardziej szczegółowy i lepiej przygotowany spacer wirtualny, tym większa szansa, że widz odwiedzi dane miejsce w rzeczywistości, a przynajmniej będzie śledził i udostępniał aktualności z danego muzeum.

Kilka informacji technicznych o wirtualnym spacerze

Wirtualny spacer to rodzaj multimedialnej, trójwymiarowej prezentacji, składającej się ze zdjęć panoramicznych, który umieszcza się stronie internetowej. W czasach cyfryzacji źródłem informacji o atrakcjach turystycznych jest internet. Wirtualny spacer przyciąga gości. Podczas takiego „spaceru” użytkownik steruje kierunkiem, w który chce spojrzeć. W przeciwieństwie do zwykłej fotografii wirtualny spacer umożliwia obserwację otoczenia w zakresie 360 stopni w poziomie, a także 180 stopni w pionie. Jego celem jest stworzenie realistycznego wrażenia, że użytkownik znajduje się w danym miejscu. Wirtualny spacer po muzeum jako pomoc dydaktyczna Wirtualny spacer przedstawia realistyczny obraz. Zawiera też dodatkowe informacje o przedmiotach lub obiekcie. Dlatego jest cennym materiałem dydaktycznym, który można wykorzystać w szkole na lekcji lub w domu podczas przygotowywania prezentacji. Uczniowie chętniej uczą się o danym twórcy lub wydarzeniu historycznym, kiedy mogą zajrzeć do wnętrza muzeum. Trudno jest zrealizować kilka wycieczek muzealnych w ciągu roku szkolnego. Wirtualny spacer po muzeum to dobry sposób, aby pokazać społeczności klasowej muzeum i wzbudzić zainteresowanie określonym okresem historycznym lub postacią. Wirtualne spacery umożliwiły instytucjom kultury sprawiedliwą konkurencję na rynku rozrywkowo-kulturalnym. Dzięki im odbiorcy dowiadują się o istnieniu takiego muzeum i przekazują sobie informacje o wystawach.

Komentarz

© 2022 Muzeum360.pl . All rights reserved.