Wirtualne spacery stanowią rewolucję w myśleniu o promowaniu nieruchomości i zabytkowych obiektów. Wbrew pozorom nie są wykorzystywane wyłączenie do pokazania obiektu przeznaczonego do sprzedaży. Znakomicie sprawdzają się w promocji szkół, przedszkoli, obiektów sakralnych i kulturalnych.
Wirtualny spacer 3D – innowacyjne rozwiązanie
Wirtualne spacery zyskują na popularności. Dzięki nim można obejrzeć różne obiekty bez wychodzenia z domu i zdecydować, co chcemy zobaczyć na „żywo”. Stanowią fantastyczne źródło o danym obiekcie. Zwiedzanie budynku poprzez wirtualny spacer pozwala dostrzec więcej szczegółów niż przy tradycyjnym oglądaniu. Obraz na ekranie komputera możemy zbliżyć lub oddalić, co umożliwia dokładne przyjrzenie się detalom. Zwiedzając obiekt w „realu”, czasem oglądamy go z odległości.
Popularność wirtualnych spacerów po obiektach sakralnych
Wiele świątyń w Polsce to perełki architektoniczne, prawdziwe dzieła sztuki z zewnątrz, jak i wewnątrz. Mamy obiekty powstałe w epoce średniowiecza, czy renesansu, które nie tylko są miejscami kultu religijnego, ale także atrakcjami turystycznymi i stanowią istotny element dla historii Polski, czy innych krajów. Wirtualne spacery po miejscach kultu realizowane są w świątyniach na całym świecie. Dzięki nim można obejrzeć wybrany obiekt bez wydawania pieniędzy na podróż. Wirtualny spacer nie zastąpi praktyk religijnych, ale z pewnością doskonałym sposobem na poznanie świątyni i obcowanie ze sztuką sakralną. Ma jeszcze jedną zaletę- oglądanie takiego miejsca przez wirtualny spacer nie zakłóca praktyk religijnych osób, które aktualnie przebywają w obiekcie w celach religijnych. Odpowiednio zrealizowany spacer po obiektach sakralnych jest doskonałym uzupełnieniem wszelkiego rodzaju kultu religijnego – widz ogląda dany obiekt i może uznać, że chce się tam wybrać przy najbliższej okazji w celach duchowych. Jest to przede wszystkim atrakcja dla internautów interesujących się sztuką i architekturą sakralną.
Wirtualny spacer w domowym zaciszu
Wiele osób lubi zwiedzać świątynie z różnych względów. Mają jednak wrażenie, że ich zwiedzane może przeszkadzać osobom, które gromadzą w świątyniach w celach religijnych lub nie chcą trafić na uroczystości religijne, które ograniczą im możliwość poznania danego miejsca kultu. Dzięki wirtualnym spacerom mogą podziwiać piękno konkretnej świątyni w zaciszu swojego domu. Pięknych świątyń w naszym kraju jest bardzo dużo, ale odwiedzenie wszystkich osobiście nie jest możliwe. Walory takiej prezentacji świątyni doceniają także eksperci i koneserzy sztuki, którzy w końcu bez tłumów mogą zobaczyć obiekt sakralnych. Religie mają swoje zasady zachowania się w miejscach kultu, które trzeba znać, wchodząc do danej świątyni. Oglądanie wirtualnych spacerów po obiektach sakralnych w domowym zaciszu nie wymaga znajomości zasad etykiety. Zwiedzać w ten sposób miejsca kultu religijnego można w dowolnym momencie i ubraniu, bez dostosowywania się do oczekiwanego religijnego zachowania się podczas uroczystości. Oglądanie wirtualnych spacerów nie wiążę się z uczestnictwem w obrzędach religijnych.
Piękne działa sztuki
Miejsca sakralne to obiekty, w których jest sporo dzieł sztuki. Wirtualny spacer uwydatnia ich piękno – można zobaczyć każdy szczegół obrazu lub rzeźby, czyli obejrzeć dzieło ze wszystkim szczegółami, niemalże go dotknąć. Nie jest to możliwe podczas zwiedzania na żywo. Na wirtualnej prezentacji, zazwyczaj umieszcza się tytuł dzieło, jego autora, czas powstania, a nawet jakąś ciekawostkę. Z wirtualnego spaceru widz może dowiedzieć się więcej o dziełach sztuki sakralnej znajdujących w wybranym obiekcie niż podczas osobistego zwiedzania.
Wirtualne spacery jako promocja miejsca sakralnego
Piękno świątyń przykuwa uwagę biur podróży i osób, które szukają miejsca na ślub wyznaniowy. Nie ma formalnych przeszkód, aby wziąć ślub w dowolnej świątyni dla danego wyznania, po spełnieniu formalnych wymogów. Wirtualne spacery po obiektach sakralnych ułatwiają wybór miejsca ślubu. Dzięki takiej prezentacji narzeczeni mogą obejrzeć dany obiekt bez konieczności podróży. Po obejrzeniu prezentacji 3D narzeczeni mogą osobiście wybrać do świątyń, które ich urzekły i podjąć decyzję o zamówieniu ślubu.
Pomoc w lekcji
Wiele świątyń w Polsce ma znaczenie historyczne i wiąże się z wydarzeniami historycznymi. Dzięki prezentacji 3D z wykorzystaniem zdjęć panoramicznych uczniowie mogą odbyć wirtualną podróż do wybranego miejsca. Wirtualny spacer po obiekcie sakralnym pełni rolę zamiennika wycieczki szkolnej, która przecież wiąże się z coraz wyższymi kosztami, spowodowanymi głównie wzrostem paliwa. Oglądanie wnętrza budynku sakralnego może być fantastycznym dodatkiem do lekcji, jest wygodne i bez kosztowe. Dzięki wirtualnym spacerom lekcja o sztuce barkowej, czy twórczości artystów włoskiego renesansu, zapadnie uczniom w pamięć. Wirtualny spacer oddaje rzeczywisty wygląd obiektu i jego wnętrza. Osoba oglądająca taką prezentację ma wrażenie, że przebywa w danym miejscu, może się zbliżyć do dzieła i poczuć atmosferę miejsca. Takich wrażeń nie daje żadne zdjęcie statyczne umieszczone w książce, czy nawet na stronie internetowej. Użytkownik wirtualnego spaceru naprawdę może „spacerować” po obiekcie- przechodzić na różne piętra, zatrzymywać się przy interesującym przedmiocie, wchodzić do pomieszczeń- wystarczy przesuwać kursorem.
Wirtualny spacer po miejscach kultu jako promocja gminy
Obiekty sakralne w dużej mierze są zabytkami, z których dumne są gminy, ponieważ dzięki nim miejscowość jest znana. Chętnie są umieszczane na stronach internetowych miejscowości jako zaproszenie dla turystów. Do wirtualnych spacerów po obiektach kultu nieraz odsyłają także osoby prowadzące działalność w zakresie wynajmu miejsc noclegowych. Uznają je za atrakcję regionu, która przyciąga gości.
Wirtualny spacer po miejscach sakralnych przede wszystkim pokazuje wspaniałe wnętrze. Tradycyjne zdjęcia nie są w stanie oddać piękna świątyń i ich majestatu. Niewątpliwą zaletą wirtualnego spaceru jest to, że dane miejsce można zwiedzić w dowolnym czasie i wielokrotnie bez wydawania pieniędzy na podróż i narażania się na zamknięcie świątyni.