Jest to piękna drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja.
To jeden ze starszych zabytków tego typu. Zbudowano ją w 1824 roku, choć nie jest to pierwsza świątynia w tym miejscu. Stojąca obok cerkwi dzwonnica również została wzniesiona w tym samym roku.
Obok znajduje się cerkiewny cmentarzyk. Wraz ze świątynią, dzwonnicą i ogrodzeniem z bramką wpisano do rejestru zabytków w roku 1975.
Cerkiew jest ulokowana w dolinie potoku Rzepedka dopływu Osławy. Jest to typowa cerkiew wschodniołemkowska. W 1869 uzupełniono jej wyposażenie wnętrza o ikonostas. Cerkiew spełniała swe fukcje czynnie do Akcji „Wisła”, kiedy ukraińscy mieszkańcy okolicy zostali wywiezieni, a Ludowe Wojsko Polskie splądrowało jej wnętrze. Cerkiew zaadaptowano na rzymskokatolicką kaplicę pogrzebową, dzięki czemu uniknęła całkowitej ruiny.
Podmurówka cerkwi wykonana jest z kamienia łupanego oraz drewna. Jej bryła to typ cerkwi łemkowskiej. Dzwonnica cerkiewna na charakter wolnostojący. Jest dwukondygnacyjna. We wnętrzu cerkwi zachowała się część jej oryginalnego wyposażenia, w postaci trzech ołtarzy bocznych, oryginalnej dekoracji malarskiej chóru oraz czterorzędowy ikonostas wykonany przez Josipa Bukowczyka.
Twoja ocena: