Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Jagiellońska 15, 31-010 Kraków, Polska

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius znajduje się na styku ulic Św. Anny i Jagiellońskiej. Jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce.

Historia tworzenia budynków Uniwersytetu

W 1400 r. król Władysław Jagiełło przekazał Uniwersytetowi kamienicę zakupioną od ławnika krakowskiego Piotra Gerhardsdorfa (Gersdorfa). Jej ślady zachowały się w fundamentach i w narożniku budynku w postaci oryginalnego muru.

Kamienica była zatem pierwszą siedzibą Uniwersytetu, jednak to nie było wystarczające. W XV wieku kolegium było rozbudowywane poprzez zakup sąsiednich domów. Po pożarach w latach 1462 i 1492 budynki te połączono w jeden kompleks ze wspólnym arkadowym dziedzińcem otoczonym krużgankami ze sklepieniem kryształowym należącym do tzw. stylu późnogotyckiego.

Niuanse architektoniczne

Oprócz krużganków uwagę przykuwają schody zwane „profesorskimi” prowadzące na ganek pierwszego piętra. Na parterze budynku znajdowały się lektoria, czyli sale wykładowe. Były to długie, nisko sklepione pomieszczenia, ciemne i często wilgotne.

  • Do innych, ciekawych pomieszczeń Collegium należą:
  • – Biblioteka (Libraria),
  • – Izba Wspólna profesorów (Stuba Communis),
  • – Skarbiec,
  • – Lektorium teologów (dzisiejsza Aula) na I piętrze.
  • – Mieszkania profesorów, czyli rezydencje, na parterze, na I i II piętrze.

Kolejne przebudowy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

W latach 1840-1870 przebudowano Collegium Maius w stylu neogotyckim wraz z przeznaczeniem budynku na siedzibę Biblioteki Jagiellońskiej.

Następnie w latach 1949-1964 doszło do kolejnej przebudowy z neogotyckiego stylu na pierwotny, oryginalny wygląd sprzed 1840 roku. W wyniku tej przebudowy powstało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zgromadzono dawne zbiory uniwersyteckie (dzieła sztuki i pamiątki) oraz bogatą kolekcję instrumentów naukowych.

Share:

Lokalizacja

ID: 5892
Opublikowane: 26 stycznia, 2022
Wyświetleń: 140
0 / 10 Średnia ocena: 0 Ocen: 0

Twoja ocena:

© 2022 Muzeum360.pl . All rights reserved.